Haber

Hollanda’daki ırkçı PEGIDA hareketinin lideri Wagensveld, Kuran’ı yeniden yırttı

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Utrecht kentinde tek başına yaptığı eylemde Kuran’ı yeniden yırttı.

Wagensveld, bugün Utrecht şehrinde Kuran’ın üzerine çıkıp bir Kuran daha yırttığı görüntüyü sosyal medya hesabından paylaştı.

Paylaşımda yırtık Kuran’ı eve götürüp yakacağını söyleyen Wagensveld, tek başına düzenlediği gösteriye izin veren ve kolaylaştıran Utrecht Belediye Başkanı ve polise teşekkür etti.

Wagensveld, 22 Ocak’ta Lahey’deki geçici Hollanda parlamento binası önünde tek başına düzenlediği gösteride polis koruması altında Kuran’ı yırttı.

Geçen hafta Hollanda’nın Lahey kentinde yüzlerce Müslüman Kuran’a yönelik saldırıları protesto etti.

Rotterdam’daki gösteride gözaltına alındı

22 Ekim’de Rotterdam’da Kuran’ın benzerini yakmayı planlayan PEGIDA’nın eylemi, Wagensveld’in gözaltına alınmasından önce sona erdi.

Rotterdam’daki gösterinin planlandığı yerde toplanan Müslüman gruplar, PEGIDA’nın Kuran-ı Kerim’i yakacağını açıklaması üzerine karşı gösteri düzenledi ancak gösterisi yasaklanmadı.

Gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakılan Wagensveld, ertesi gün Lahey’de emsal bir eylem gerçekleştirmek istedi ancak polis, gösteri kurallarına uymadığı gerekçesiyle Wagensveld’i tekrar gözaltına aldı.

Hollanda Başsavcılığı’nın 17 Kasım’da yaptığı yazılı açıklamada, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınan Wagensveld’in, İslam inancının mensuplarına değil, dine hakaret ettiği ve herhangi bir kabahat işlemediği gerekçesiyle hakkında dava açılmayacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu